Chtěla TOP v Hradci změnu nebo posty?

TOP09 nakonec podpořila vznik koalice, kam svým politickým ukotvením patří. A to je jistě dobře. Prokázala ovšem v mezidobí zajímavou schopnost vysvětlovat prakticky každý krok TOP jako obě? této strany s cílem dosáhnout to nejlepší možné řešení pro město. Není mi úplně volno z titulků a´la TOP prosadila ZMĚNU, nebo? se domnívám, že je to velice nepřesná zkratka toho, co se ve skutečnosti událo.

Pokusím se proto popsat genezi vyjednávání o složení městské rady z jiného pohledu. První večer po skončení voleb se sešli zástupci 5 stran politicky orientovaných napravo od středu a disponujících většinou hlasů v novém zastupitelstvu a shodly se, že jsou ochotny vyjednávat o společném vedení města. V této sestavě měla ODS 6 mandátů, HDK 5, TOP a VPM po 4 a DHK 2. Všichni jasně deklarovali ochotu a vůli zásadně obměnit budoucí vedení města v porovnání s minulým volebním obdobím. Z bývalého pětičlenného vedení v té době už byli tak jako tak ze hry 3 (pp.Herman, Malíř a Divíšek) a ODS byla ochotna nenominovat primátora, na což by v této sestavě nepochybně měli nárok. Velmi rychle se v dalších jednáních začala rýsovat shoda i v rozdělení míst v Radě, tedy 3+2+2+2+2 s tím, že každá ze stran bude mít jednoho placeného člena vedení města (primátor + 4 náměstci). Poněkud překvapivě proto zapůsobil požadavek TOP na 2 náměstky a další 2 radní, vznesený při dalším kole jednání. Je pravda, že tahle nehoráznost byla odmítnuta docela razantně a ani dnes s odstupem času to nepovažuji za chybu.

Od té chvíle ale začaly problémy, jednání se často odkládala, čas plynul a dohoda se rodila stále hůře. Osobně jsem se 28.října účastnil bilaterálního jednání mezi VPM a TOP, kde měl být rozřešen spor, zda náměstkem pro rozvoj bude ing. Nádvorník nebo doc. Šilhánková. Přednesli jsme si navzájem návrhy a varianty a pánové Nádvorník a Vedlich z jednání odešli s tím, že musí rozhodnout jejich stranické orgány, které se sejdou v pondělí  a v úterý 1. resp. 2. listopadu. K velkému překvapení ale pan Nádvorník přišel zkoprnělým partnerům již 31. října oznámit, že TOP z koalice vystupuje, nebo? jí „nedůvěřuje“.  A velice záhy se objevila informace, že TOP vstupuje do koalice s ČSSD, která jí nabídla místo primátora. Skoro by se zdálo, že pan Nádvorník zvolil holuba na střeše… Zbytek původní koalice nadále držel původní dohodu a stále opakoval, že čeká, až se TOP vrátí k jednání. TOP to vytrvale odmítala a lákala ke spolupráci s ČSSD pouze samotnou ODS, zřejmě proto, aby tím dosáhla té stále omílané ZMĚNY, kterou by podle jejich zvláštního vidění zaručila pouze kontinuita práce všech 6 členů minulého zastupitelstva za ODS, tedy dvou náměstků a  4 dosluhujících členů Rady za ODS. Tedy nešlo samozřejmě o žádnou změnu, ale o post primátora pro pana Nádvorníka.

Až ve chvíli, kdy svoji pochopitelnou primátorskou touhu konečně veřejně oznámila paní Orgoníková, pochopil konečně i pan Nádvorník, že primátorem nebude. A najednou bylo možno jednat znovu s původními partnery, místo ZMĚNY se v prohlášení opět objevila vůle hradeckých voličů po pravicovém vedení města a další pěkná slova. Pokud se nakonec podařilo dosáhnout dohody, bylo  hlavně díky ústupkům zejména ze strany HDK a VPM. A naopak nejvíc na svém nevypočitatelném postoji vydělala TOP09, která získala navíc místo 3. radního a pak už vůbec nevadil ani bývalý náměstek Soukup, ani bývalí radní Fink, Springer, Michálek, Štěrbová nebo Šilhánková, tedy fakt, že v nové Radě je víc jak půlka bývalých radních… Pokud jde o mě, vím, že je to kompromis, a ten nemůže nadchnout nikoho. Na druhé straně, při zvážení jiných alternativ, které se nabízely, považuji tohle za řešení použitelné a asi nejlepší z dosažitelných. Je teď na nové Radě, aby dokázala, že to, co má být změněno (a že toho je!) se opravdu změní, ale přitom si naše město udrží svoje nepopiratelné přednosti a kvality, které vznikly nejen za posledních 20 let pravicových vlád, ale také a především za dob Pospíšila, Ulricha a Pilnáčka (kteří rozhodně nebyli socialisty :))Článek vložen: 29.12.2010, 10:36:28,