Volba pro město

Volba pro město (VPM), je politickou stranou s jasným politickým programem, stranou řádně zaregistrovanou, se stanovami, stranickými orgány a s členstvem.

Přesto se ale dost podstatně liší od politických stran, které fungují na počátku 21. století v České republice. Vznikla v roce 1998 krátce před komunálními volbami jako nezakrytě účelové seskupení lidí, kteří se chtěli aktivně účastnit politického života ve své obci, ale měli nějaký důvod, proč nevstupovat do voleb pod hlavičkou žádné z již existujících politických stran. Náš volební systém ovšem velice výrazně zvýhodňuje právě strany a partajnictví jako princip. Když jsme zjistili, že je mnohem jednodušší založit v naší zemi politickou partaj, než kandidovat na vlastní pěst, rozhodli jsme se s několika přáteli z východních Čech dát si s tím trošku té práce a založit politickou stranu.

Nechtěli jsme ale, aby naše uskupení bylo subjektem zcela bez společného názoru, politického směřování a základních společných cílů, což u podobně koncipovaných subjektů obvykle hrozí. Proto jsme si za podmínku případné kandidatury za VPM kladli dodržování stanov, které mj. vylučují členství ve VPM pro bývalé členy komunistických stran a pro uchazeče s pozitivní lustrací, a trvali jsme také na souhlasu našich kandidátů se základními programovými tezemi VPM, které můžeme na tomto místě pro zjednodušení pojmenovat jako “nesocialistická komunální politika”.

Takto vytvořený nástroj ke vstupu do voleb posléze použilo cca 1500 kandidátů na kandidátkách v 53 obcích. Z nich se nakonec do obecních zastupitelstev probojovalo 153.

Po čtyři roky pak pracovali kandidáti zvolení za VPM v obecních zastupitelstvech, někteří z nich i v obecních radách a dokonce i jako starostové za VPM. První pokus prosadit se v krajských volbách 2000 se bohužel moc nezdařil, v hradeckém kraji jsme získali 4,9% a ke vstupu do krajského zastupitelstva nám chybělo necelých 200 hlasů…

Ale v komunálních volbách v roce 2002 jsme si docela spravili chu?, kandidovali jsme přes 1700 lidí ve více než 70 obcích a s jen pár výjimkami se všude dostali do zastupitelstva, měli jsme opět starosty, místostarosty, náměstka primátora a celkem přes 170 mandátů po celé zemi. Předstihli jsme tak nejen naprostou většinu neparlamentních stran, ale třeba i ODA a o moc pozadu jsme nezůstali ani za tehdy vládní US DEU.

V roce 2004 se na nás naopak usmálo štěstí a nám se povedl historický průlom, na společné kandidátce s ED a SOS jsme dosáhli přesně 5,0 procenta hlasů a doslova a do písmene o jediný hlas proklouzli dva naši zástupci do krajského zastupitelstva královehradeckého kraje. Zůstali v opozici vzhledem k nedodržení některých dohod s dalšími partnery.

V následujících komunálních volbách 2006 jsme postavili už skoro 2000 kandidátů ve 175 obcích a z nich 198 získalo mandát v obecním zastupitelstvu. V Hradci Králové jsme za 8,3% hlasů získali 3 mandáty. Přesto však náš zástupce získal místo náměstka primátora.

Krajské volby 2008 pak přinesly už známý neš?astný výsledek 4,95 a ztrátu pozice v krajském zastupitelstvu. Chybělo asi 170 hlasů...

Do komunálních voleb 2010 jdeme přesto opět ve více jak 70 městech a obcích v celé republice, tradičně nejvíce zástupců vysíláme v královehradeckém kraji, ale máme svoje želízka i v Praze, Budějovicích a řadě dalších míst.

Děkujeme Vám předem za Vaše hlasy. Článek vložen: 15.08.2010, 23:03:33,