Redukce, rekonstrukce, ořezání. Řešíme, jak zachovat aspoň něco, říká o Svobodné Evropě ministr Dvořák

Redukce, rekonstrukce, ořezání. Řešíme, jak zachovat aspoň něco, říká o Svobodné Evropě ministr Dvořák

Výtah rozhovoru s ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem o financování Rádia Svobodná Evropa

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jednal s partnery v EU o možnosti evropské finanční podpory pro Rádio Svobodná Evropa (RFE). Provoz tohoto mezinárodního vysílače dosud financovaly Spojené státy, avšak za administrativy Donalda Trumpa byl tok peněz zastaven. Dvořák se snaží nahradit tyto zdroje evropskými financemi, přičemž připouští, že by to mohlo vést k omezení vysílání nebo redukci počtu redakcí.

Postup jednání a podpora mezi členskými zeměmi EU

Jednání začala v neděli a během pondělí a úterý se podařilo rozšířit okruh podporovatelů o další dvě země. Dvořák hodnotí výsledek jednání pozitivně, protože se ukázalo, že mezi evropskými partnery panuje porozumění pro důležitost zachování RFE jako nástroje pro podporu demokracie v oblastech s nedemokratickými režimy. Zároveň ale ví, že starší generace politiků ze středo- a východoevropských zemí má k těchto vysílačům osobnější vztah než jejich kolegové ze Západu.

Podporu vyjádřily především země bývalého východního bloku, avšak Slovensko, Maďarsko a Polsko iniciativu zatím oficiálně nepodpořily. Maďarsko navíc podle Dvořáka patrně nebude příliš aktivním podporovatelem, zvláště proto, že RFE nedávno obnovila vysílání v maďarském jazyce.

Možnosti financování a zapojení Evropské komise

Ministr jednal s eurokomisařem Piotrem Serafinem i komisařkou Martou Kos o možném zapojení Evropské komise. Oba projevili opatrnou vstřícnost a uznali, že jde o zásadní otázku. Dvořák zdůraznil, že by bylo žádoucí udržet v projektu i Spojené státy, protože RFE původně vznikla jako součást jejich strategie globálního vlivu.

Zatím se neuvažuje o odkupu RFE Českem. Situace ohledně majetkoprávních vztahů budovy v Praze na Hagiboru není zcela jasná. Částečné financování jednotlivými zeměmi EU by bylo možné, ale jednolitý postoj Unie nelze očekávat. ČR by se mohla podílet alespoň symbolicky, ale rozpočtové možnosti jsou omezené. Dvořák dosud nejednal s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, ale je si vědom jeho striktního přístupu k výdajům.

Možná řešení a budoucnost RFE

Jednou z možných variant je omezení provozu RFE. Dvořák předpokládá, že součástí záchranné akce budou úspory, redukce aktivit nebo reorganizace. Mezi prioritami je zachování vysílání do Ruska, Běloruska a na Kavkaz. Další vývoj bude záviset na tom, zda se podaří zajistit financování a jaký model bude zvolen.

Vysoké náklady RFE (cca 150 milionů dolarů ročně) jsou pro EU relativně zanedbatelné ve srovnání s jinými výdaji, ale politická vůle na evropské úvni zatím není jednoznačná. V závislosti na prioritách EU může být financování směrováno pouze na strategicky důležité regiony.

Role Spojených států a bezpečnostní aspekty

Bezpečnost budovy RFE v Praze by podle Dvořáka neměla být problém, i kdyby nad ní USA přestaly držet ochrannou ruku. Základní otázkou zůstavá financování, nikoliv ochrana objektu.

Dvořák chce vyjednávat s americkou administrativou, zda je možné změnit jejich stanovisko k financování RFE. Konzultuje s evropskými partnery, koho případně oslovit.

Perspektiva dalších jednaní

V jednáních o financování RFE bude EU hledat možnosti, jak zapojit další členské země. Některé státy sice vyjadřují podporu, ale nemají rozpočtové možnosti. Určité řešení by mohla přinést Evropská komise, ale zatím není jasné, zda bude ochotná projekt podpořit finančně.

Celý článek a audio rozhovor naleznete zde: https://denikn.cz/1683727/redukce-rekonstrukce-orezani-resime-jak-zachovat-aspon-neco-rika-o-svobodne-evrope-ministr-dvorak/?cst=4cc1a847cc20e98fb5ac8670986987d51021de4cbf2a4e42a586a2dd07de2427