Martin Dvořák, VPM Hradec Králové
Úvodní stránka | právě prohlížíte ...  Z tisku

MF Dnes 12.října 2010

Tisk článku


http://hradec.idnes.cz/ctenari-idnes-cz-chteji-do-cela-hradce-zarubu-nebo-dvoraka-pzq-/hradec-zpravy.asp?c=A101011_1463913_hradec-zpravy_klu

Eso Tůmova formátu TOP 09 v Hradci nemá

Tisk článku


MF Dnes 26.07.2010 - Milan Dus - Kraj Hradecký - str. 02
Zápisník

Hradec Králové nemá výraznou osobnost, která by měla jednoznačnou šanci usednout na podzim do primátorského křesla. Esa, jaké v podobě bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy v Praze vytáhl Karel Schwarzenberg, se v krajském městě asi nedočkáme. Dvě donedávna nejsilnější strany ODS a ČSSD nabízejí kandidáty buď nevýrazné, nebo provařené. Odchod dosavadního primátora Divíška z hradecké politiky ani rošáda jeho náměstků Finfrlové a Soukupa na kandidátce ODS zřejmě na průšvihy vládnutí modrého ptáka v Hradci zapomenout nedají. A parlamentní matadorka Orgoníková, která ještě neví, jestli by zvládla funkci poslankyně a primátorky současně, po vzoru Paroubkově sází víc na propírání afér svých oponentů než na řešení, jak z bryndy ven. Šanci přijít se silnou kartou má proto kupodivu Volba pro město, která se donedávna vinou Malířova náměstkování zdála stejně provařenou jako ODS. Návrat do hradecké politiky totiž ohlásil Martin Dvořák. Muž, který počátkem devadesátých let sršel nápady, avšak neoplýval uměním diplomacie. Teď se vrací z diplomatických služeb. Kéž by mu ty někdejší vize vydržely.Dvořák nabízí větší otevřenost radnice

Tisk článku


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

14.09.2010 - Kraj Hradecký - str. 01

HRADEC KRÁLOVÉ (bed) Pokud se bývalý primátor Hradce Králové a nynější diplomat Martin Dvořák (Volba pro město) po podzimních komunálních volbách opět stane primátorem, jednu sobotu v měsíci budou mít lidé dveře do primátorské pracovny otevřené.
Podle Dvořáka je totiž zapotřebí větší otevřenosti hradecké radnice a lepší komunikace radních s obyvateli města. „V tom má současná radnice největší manko a mělo by se to změnit k lepšímu,“ řekl včera při představení volebního programu VPM Dvořák. Primátorské soboty už Dvořák pořádal v letech 1990 - 1998, kdy Hradec vedl.
Při srovnání s mnoha městy, která v zahraničí jako diplomat poznal, se prý Hradec rozvíjí velmi dobře, proto žádné velké změny neplánuje. „Já skutečně nenabízím obrat o 180 stupňů. Nabízím pokračování v tom, co se tady dělá dobře, a jsem přesvědčen, že toho je spousta. Jen jako bonus k tomu nabízím, že o všem dalším, co zásadního se tady má případně stát, budu ochoten pozorně diskutovat a poslouchat ty, kterých se to dotýká, tedy občany,“ slíbil Dvořák.
Stejně jako politici z ostatních politických stran chce i on jednat s firmou ISP (dříve Atol) o změnách v systému parkování. Za problematické vidí výši parkovného či asistenci městské policie. „Považuji však za hloupé výkřiky, že okamžitě po volbách bude smlouva s Atolem zrušena. Tak to určitě nebude,“ dodal Dvořák.
Na otázku, zda VPM už dříve nemohla situaci změnit, když je v zastupitelstvu a Josef Malíř je náměstkem primátora, Dvořák odpověděl: „Jestli se něco mělo změnit, tak to mohla a měla učinit ODS, která má většinu hlasů v zastupitelstvu a může ještě teď v září v této věci udělat všechno, co je v pravomoci zastupitelstva. Sliby, že se to změní po volbách, mi přijdou nesmyslné a nepochopitelné. Jak moc na tom mohla nebo nemohla změnit VPM je dáno silou jejích tří hlasů a tím, že pan náměstek Malíř cítil loajalitu k tomu projektu. Je schopen ho v řadě věcí dobře vysvětlit, ale bohužel se mu nepodařilo moc ho vysvětlovat na veřejnosti, takže je jakoby spojován s tím negativním, co přinesl.“
Dálnice do Hradce: Kéž by to Bárta rozsekl, přejí si politici

Tisk článku


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

06.09.2010 - Petr Záleský - Kraj Hradecký - str. 02

 

Po sedmnácti letech tahanic o pozemky pro dálnici před Hradcem už na urychlené řešení nikdo z regionálních politiků moc nevěří. Většinou si přejí, aby sjezd byl u křižovatky Bláhovka.

Dokončení dálnice D11 u Hradce Králové. Podle oficiálních dokumentů Ředitelství silnic a dálnic České republiky má už za dva roky autostráda vést až ke Smiřicím a v roce 2013 do Jaroměře. Že to tak opravdu bude, ale skoro nikdo nevěří. „Jako patriot si samozřejmě přeju, aby dálnice do Hradce vedla co nejdřív. Ale obávám se, že zdaleka ne všichni lidé zainteresovaní do tohoto problému chtějí totéž. Ostatně dlouhatánský spor o pozemky tomu jen nasvědčuje,“ tvrdí třeba lídr Volby pro město (VPM) pro nadcházející komunální volby Martin Dvořák.

Regionální politici: Stát by měl změnit taktiku

Podle někdejšího komisaře hradeckého policejního dopravního inspektorátu Lubomíra Šitiny je dálnice končící v polích tři kilometry před Hradcem pro ostudu: „Dokonce jsem se setkal s případy, kdy turisté u provizorního sjezdu nevědí, kudy se do města dostat. A vůbec se tomu nedivím, vždy? i značení je katastrofální.“ Od setkání ministra dopravy Víta Bárty se statkářkou Ludmilou Havránkovou však regionální politici převratné změny nečekají.
„Spíš napjatě vyčkávám. Také bych chtěl, aby došlo k dohodě, ale nevím, jestli se konečně podaří prolomit hráz, která mezi statkářkou a státem vznikla,“ říká Richard Nádvorník z TOP 09.
„Doufám, že stát změní taktiku a s paní Havránkovou se bude bavit jako s rovnocenným partnerem. Až potom se před námi rýsuje naděje na dokončení dálnice,“míní lídr Naděje pro město Adam Záruba.
„Nejde říct, že to očekávám. Spíš si přeju, aby Bárta spor a vůbec celou dálnici rozsekl. O potřebnosti D11 přece není třeba diskutovat,“ říká Pavla Finfrlová z ODS, která by na primátorském křesle mohla vystřídat Otakara Divíška.
„Už s ohledem na snahu pana ministra řešit problémy rychle, také v tomto případě očekávám nalezení řešení. Oceňuji, že vyjíždí na místo a chce s farmářkou Havránkovou mluvit,“ chválí Bártův vstřícný krok Ivana Bezdíčková, jež v komunálních volbách vede novou stranu Věci veřejné.

Orgoníková: Vyjednávání se statkářkou byl úlet

„Způsob vyjednávání se statkářkou byl jeden velký úlet. Schůzka ministra s paní Havránkovou je potřeba,“ soudí poslankyně Hana Orgoníková, která stojí v čele hradecké kandidátky ČSSD.
„Způsob vyjednávání je velkou ostudou všech minulých vlád,“ dodává Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu.
Souhlasí také ředitel hradeckého artkina Centrál a lídr uskupení Doma v Hradci Leoš Kučera, který na provizorní sjezd z dálnice u Praskačky už rezignoval a raději jezdí přes Opatovice: „Vůbec bych se nedivil, kdyby za ta léta u paní Havránkové vznikl jakýsi blok. Vyjednávání nejsou jednoduchá, ale stát se k ní nezachoval dobře.“

Sjezd u Stěžer by podle odborníků nepřinesl nic dobrého

Ministerstvo dopravy před dvěma týdny nevyloučilo, že přehodnotí Slamečkův návrh posunout dálniční sjezd ke Stěžerům a vrátí se k původně plánovanému dokončení u křižovatky Bláhovka. Vše nyní závisí na výsledku jednání Bárty se statkářkou, ke kterému by v Plačicích mělo dojít v nejbližších dnech.
Bývalý hradecký dopravní komisař Lubomír Šitina by zvedl ruku pro Bláhovku: „Sjezd u Stěžer by nepřinesl nic dobrého. Za současné situace v žádném případě nelze nasměrovat dálniční dopravu do stávající Zelené ulice, vždy? je to vyloženě ulička, kde i cyklista pro projíždějící auto představuje překážku.“
Originální řešení má Záruba. „Myslím si, že i pro budoucí napojení dálnice směrem k Jaroměři i silnici R35 by byl sjezd nejvhodnější až u ČKD. Vždy? dopravní situace v Kuklenách je už teď neúnosná a přivést víc aut do Zelené ulice by byla katastrofa,“ upozorňuje lídr Změny pro Hradec.

Většina politiků chce sjezd u Bláhovky

Pro původní sjezd u Bláhovky je i Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu: „Rozladilo mě, když se od něj upustilo. Vždy? pamatoval na hasiče a jiné složky záchranného systému i na napojení takzvané jižní spojky. Teď se zdá, že by o něm chtěli rozhodovat developeři.“
Pro Bláhovku by byl i Dvořák. „Funkčně by to bylo skutečně nejvýhodnější, Stěžery jsou v mých očích pouhým kompromisem.“
Ještě ostřejší slova volí Finfrlová: „Kdyby se z dálnice sjíždělo až u Stěžer, pozbyla by smyslu investice několika desítek milionů korun do operačního střediska záchranných složek v Kuklenách.“
Věci veřejné ještě neznají nejvhodnější konkrétní řešení, ale Bezdíčková říká, že variant mají jejich straničtí dopravní experti více: „Je však velice předčasné je zveřejňovat. Vše se totiž bude odvíjet od toho, jak stát vyřeší situaci a trasu nadřazeného dopravního systému. Konkrétně třeba právě problém s paní Havránkovou. Z pohledu města budeme prosazovat takové řešení, které nezpůsobí nadměrnou zátěž některého městského obvodu.“

Foto popis| TAK KONČÍ DÁLNICE? Sjezd z dálnice D11 u Hradce Králové je už léta stále jen provizorní.
Foto autor| FOTO: MAFA - MICHAL KLÍMA

Foto popis| S Ludmilou Havránkovou chce jednat mínistr Bárta.
Foto autor| Foto: MF DNES

 Krize stlačuje ceny zakázek

Tisk článku


Regionální mutace| Právo - Východní Čechy

23.08.2010 - (lž) - Východní Čechy - Královéhradecký kraj, Pardubický kraj - str. 15

 

HRADEC KRÁLOVÉ – Města i stát mohou nyní na veřejných zakázkách ušetřit řádově i několik miliónů korun. Hospodářská krize a s ní spojený pokles objemu stavebních prací zvyšuje mezi stavebními firmami zájem o veřejné zakázky. Kvůli větší konkurenci tam firmy často musejí soutěžit s co nejnižšími cenami. Proti rozpočtovým předpokladům tak veřejné zakázky zlevnily v průměru i o desítky procent.
Hradec Králové například nyní vypsal velké výběrové řízení na rekonstrukci fotbalového hřiště Bavlna. Zájem o tuto zakázku vedení města příjemně překvapil.
„Dříve u podobných projektů podávalo nabídku tak deset společností. Propozice výběrového řízení na Bavlnu si ale už nyní vyzvedlo dvacet firem. Budou-li chtít uspět, samozřejmě budou muset nabídnout co nejvýhodnější podmínky a město na tom může výrazně ušetřit,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř (VPM).
Peníze, které se tímto způsobem uspoří, tak mohou být podle Malíře využity na další investice nad plánovaný rozpočtový rámec. Díky tomu se nakonec ve skutečnosti udělá více práce, než kolik se zamýšlelo na začátku roku. „Je to dobrá zpráva především pro obyvatele města. Na podzim nás čeká takzvané rozpočtové vyrovnání, kdy srovnáme původně plánovaný stav městských peněz s realitou a rozhodneme, jakým způsobem se ušetřené peníze využijí. Obvykle je investujeme do městské infrastruktury a plnění požadavků komisí místních samospráv v jednotlivých městských částech,“ dodal Malíř.Hradecký deník - Štafeta

Tisk článku


http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/primatori_stafeta_dvorak_20100922.html

Otevři soubor *8.doc  

Rádio Česko 30.8.2010 v 9:10

Tisk článku


Premiér svolal do Prahy všechny české velvyslance

30.8.2010    ČRo Rádio Česko   

   

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Minulý týden česká vláda ohlásila zrušení pěti ambasád a na dnešek si premiér Petr Nečas všechny české velvyslance svolal do Prahy. Letní porada je pro diplomaty v podstatě rutinou. Zítra se sejdou s prezidentem a sami se potom budou radit až do pátku. Nový předseda vlády ale schůzku za formalitu podle všeho nepovažuje. Má v úmyslu na ambasadory naléhat, aby svou prioritou učinili ekonomickou diplomacii a aby aktivně lobbovali za rozvoj hospodářské spolupráce České republiky se zahraničím. Já teď mám u telefonu ředitele odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí Martina Dvořáka. Přeji dobré ráno.

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

Dobrý den.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

A také předsedu Asociace exportérů Jiřího Grunda. Dobrý den.

 

Jiří GRUND, předseda Asociace exportérů

--------------------

Dobrý den.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Pánové, myslíte si, že české zastupitelské úřady se o obchodní zájmy a rozvíjení ekonomických vztahů nesnaží nebo nesnaží dostatečně, pane Dvořáku?

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

Já si myslím, že samozřejmě vždycky je co zlepšovat a člověk by neměl podlehnout jakémukoli sebeuspokojení, ale na druhou stranu si myslím, že význam toho, čemu můžeme říkat ekonomická diplomacie nebo ekonomický rozměr zahraniční služby, si postupně uvědomuje stále více diplomatů, kteří v určité době v minulosti podléhali pocitu, že ta obchodní diplomacie je cosi, co není úplně totéž jako ta "vysoká" diplomacie. Dneska už si myslím, že si to naprostá většina členů diplomatického sboru uvědomuje a uvědomují si, že právě podpora ekonomiky je jednou z nejzajímavějších a nejdůležitějších částí její práce.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Pane Grunde, předpokládám, že vy jaksi potvrdíte, že jde o krok správným směrem, když jsou podporovány snahy o to, aby diplomaté na zahraničních zastupitelstvích se snažili více prosazovat ekonomické zájmy.

 

Jiří GRUND, předseda Asociace exportérů

--------------------

Já myslím, že zcela jistě, určitě. Já třeba jenom můžu dát k takovému ..., jeden jako zážitek, kde jsem teda přijel poprvé jako do Saúdské Arábie a kde jsem začal /nesrozumitelné/ velvyslanectví na mého jako zákazníka  pan jako velvyslanec mě upozornil, že se nesmí provádět obchodní jednání přímo jako na ambasádě a prostě mi to zakázal. Já myslím, že od té doby jsem se s takovýmhle jednáním prostě nesetkal a myslím, že se ta situace skutečně lepší.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Byli jste konzultováni ministerstvem zahraničí nebo třeba premiérem Nečasem ohledně toho, co přesně by měl nebo co by bylo nejlepší, aby chtěl po velvyslancích? Ptám se pana Grunda, ano.

 

Jiří GRUND, předseda Asociace exportérů

--------------------

Ano, nebyli, nebyli jsme konzultováni, ale my jsme se jako /nesrozumitelné/ my jsme jako byli jmenováni prostě do komisí, takže svoje názory se snažíme prostě uplatňovat. Ale nebyli jsme přímo u pana jako premiéra to kontaktováni, zcela jistě bysme celou řadu svých názorů mohli říct.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Pane Dvořáku, co konkrétně budete, respektive co bude pan premiér po velvyslancích chtít? Co jim, řekněme, uloží?

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

To nevím, jestli já můžu předem odhadnout, co za hodinu pan premiér uloží našim velvyslancům ...

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Tak já nevím, jestli to konzultoval aspoň s vámi. Předpokládám, že ano.

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

Já bych velice rád. My jsme samozřejmě připravovali nějaké podklady, které tady procházely nějakým schvalovacím a připomínkovým řízením, kam až doputovala ta naše stanoviska. To neumím přesně říci. Ale velice bych ocenil a předpokládám, že se to mohlo stát, kdyby pan premiér skutečně vyzdvihnul tu ekonomickou dimenzi práce naší zahraniční služby, kdyby pány velvyslance a generální konzuly upozornil na to, že přesto, že musíme respektovat Vídeňské konvence, které omezují naše možnosti v zahraničním obchodu přímo na ambasádách, takže je potřeba jaksi podporovat export. Ale chtěl bych taky říci, že ekonomická diplomacie neznamená jenom samotnou podporu exportu, že to je mnohem širší portfolio činností, z nichž některé mohou efektivně vykonávat právě a jenom diplomaté s diplomatickým pasem.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Pane Dvořáku, já z toho nechci dělat kovbojku, ale jestliže tedy pan premiér Nečas, jestli to tak můžu interpretovat, nekonzultoval ani vás, a ono by to z toho docela vyplývalo, protože pokud se nepletu, tak ministr zahraničí pan Schwarzenberg minulý týden říkal, že nic nevěděl o tom zamýšleném uzavření 5 ambasád, tak kde pan premiér Nečas jaksi bere tu jistotu nebo to, ten mandát, co má vlastně těm velvyslancům říkat?

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

Ještě jednou, já to zopakuju. My jsme samozřejmě byli požádáni, abychom připravili podklady pro vystoupení pana premiéra ve struktuře ministerstva odbor, který řídím, připravil podklady, kde apeloval ...

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

A pak už nevíte, co se s nimi dělo a předpokládáte, že on je využije?

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

Pak je posouvám výš vrchnímu řediteli, náměstkovi, kabinetu ministra a konec konců je pravomocí a svrchovaným právem pana premiéra, aby si z toho, co mu jednotlivé resorty nabídnou, vybral to, co on chce říct. A to já skutečně nevím. Ke schvalování mi svůj závěrečný projev nedával.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Pane Grunde, kdybyste měl jaksi zmapovat ze svých zkušeností nebo zprostředkovaně jakožto představitel tedy českých exportérů, kde to funguje dobře? Které ambasády, se kterými se spolupracuje velmi dobře a kde to naopak dosud nefunguje téměř vůbec? Třeba by to panu premiérovi taky pomohlo.

 

Jiří GRUND, předseda Asociace exportérů

--------------------

Já si myslím, že velice dobře jsou prostě ambasády v těch našich jako největších vlastně zemích, největší jako partneři, a? je to jako Německo, Amerika, Francie, Velká Británie. To si myslím jsou velice dobře jako fungující ambasády. Je potřeba ještě potom říct, že tady je ještě jedna jako vykolejenost, to jsou prostě jako CzechTrade a potom jsou to naši prostě obchodní radové. Čili to je dvojkolejnost, kde je možno třeba ještě celou řadu jako peněz jde prostě ušetřit a tak dále. Ale mnoho ambasád jako fakt funguje jako velice dobře, ale je fakt, že celá řada ambasád, spíš v těch menších jako zemí moc nápomocná našim obchodníkům není.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Říkáte dvojkolejnost, že by se tam dalo ušetřit. Vy byste zrušil CzechTrade?

 

Jiří GRUND, předseda Asociace exportérů

--------------------

Já bych dal některé ty referenty nebo ty naše obchodní zástupce a ty obchodní jako rady jako dohromady, protože někdy je to skutečně jako dvojkolejnost a záleží jako na kvalitě jako člověka, který tu funkci prostě vykonává. Některý bych jako zrušil, zcela jistě bych je dal dohromady. Je, tady by se dalo hodně ušetřit také.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Pane Dvořáku, co říkáte tomuhle nápadu? Vláda chce šetřit, kde může. Teď jsme slyšeli v předchozím příspěvku, že s budou zpoplatňovat datové schránky. Ještě se k tomu vrátíme. Těch opatření nových přibývá každý týden. Nebylo by tohle to jedno z dalších?

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

Já si myslím, že ta debata probíhá už poměrně dlouho. Dokonce ještě v době, kdy se o žádné krizi nemluvilo. O tom, jestli je účelné sloučit například CzechTrade a CzechInvest, případně další, další instituce, které jako vládní agentury působí v zahraničí, případně o tom, jestli obchodní radové mohou částečně vykonávat tuhle obchodní činnost, anebo naopak jestli část agendy té ekonomické diplomacie by mohl převzít CzechTrade. A nepochybuji o tom, že v rámci současných úsporných opatření a úporných bojů o ně, že dojde k nějakému řešení, které předpokládám, že bude efektivní a bude tuhle věc řešit rozumným způsobem.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Ještě velice stručně zase otázka na vás. Pane Dvořáku, na závěr, už máte nějaký předběžný feedback, nějakou reakci od velvyslanců, kteří už jaksi věcí, o čem to dnes bude s premiérem?

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

To samozřejmě nemám a velice se na tu dnešní debatu těším, která mimochodem za chviličku začíná. A já se tam zrovna chystám přesunout.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

Pánové, já vám oběma děkuji za rozhovor a za informace. Tolik předseda Asociace exportérů České republiky Jiří Grund, díky, na slyšenou.

 

Jiří GRUND, předseda Asociace exportérů

--------------------

Mějte se hezky, na shledanou.

 

Václav SOCHOR, moderátor

--------------------

A také Martin Dvořák, který má na ministerstvu zahraničí na starosti podporu exportu. Díky i vám, na slyšenou.

 

Martin DVOŘÁK, ředitel odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu na ministerstvu zahraničí

--------------------

Pěkný den, na shledanou.

 Hradecký deník

Tisk článku


Čtenářským volbám vévodí bývalý primátor Martin Dvořák

Hradec Králové – Kdo že by měl usednout do horkého primátorského křesla v krajské metropoli? Tak o tom už mají někteří čtenáři Hradeckého deníku naprosto jasno.

Již týden trvají virtuální volby, které Deník spustil v den, kdy byly uzavřeny kandidátky jednotlivých stran a uskupení. A jak to prozatím vypadá? Do čela se probojoval Martin Dvořák (VPM), který už má s vedením města zkušenosti. V roli primátora působil osm let.

Druhý v pořadí je u čtenářů lídr nového uskupení nazvaného Změna pro Hradec Adam Záruba. Ten je členem Českého svazu ochránců přírody a na politické scéně je nováčkem.

Bronzovou příčku drží současná náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a správu majetku města Pavla Finfrlová (ODS).

Všechno však může dopadnout úplně jinak. Máte i vy už nyní jasno, kdo by měl být po říjnových volbách primátorem Hradce Králové? Pokud ano, podělte se s námi o váš názor a zapojte se do internetové ankety.

Vyberte jednoho z lídrů kandidujících stran a sdružení, který je podle vás tím pravým mužem na radnici. Nebo v diskuzi navrhněte vlastního favorita.
Anketa potrvá až do 6. záříČTK

Tisk článku


11.08.2010 - (ČTK) - Kraj Hradecký - str. 02
Ve volbách v Hradci Králové bude bojovat 11 stran a hnutí

Současný primátor Divíšek na podzim už nekandiduje

HRADEC KRÁLOVÉ Podzimních komunálních voleb v Hradci Králové se na podzim chce zúčastnit 11 politických stran a hnutí, což je stejně jako při posledních volbách v roce 2006. Jde také o křeslo primátora, protože současná hlava města Otakar Divíšek z ODS už dříve oznámil, že o znovuzvolení nebude usilovat.
Občanští demokraté vysílají do boje o primátorské křeslo současnou primátorovu náměstkyni Pavlu Finfrlovou, sociální demokraté poslankyni Hanu Orgoníkovou. Ženy stojí také v čelech kandidátky KSČM, kterou povede asistentka poslankyně Lenka Trkalová, a Věcí veřejných, jež vsadily na poradkyni v oboru hygieny Ivanu Bezdíčkovou. Za stranu Volba pro město (VPM) bude kandidovat Martin Dvořák, který město vedl v letech 1990 až 1998 a nyní působí v diplomacii. Lídrem TOP 09 pro volby v Hradci je stavební inženýr Richard Nádvorník. O hlasy voličů bude usilovat také Sdružení nezávislých kandidátů a Strana zelených, které budou kandidovat pod názvem Změna pro Hradec a povede je Adam Záruba. Koalici stran KDU-ČSL a SNK ED nazvanou Doma v Hradci povede ředitel artkina Centrál Leoš Kučera. O přízeň voličů se bude také ucházet Evropská demokratická strana, Hradecký demokratický klub a Suverenita. Komunální volby v Hradci Králové v roce 2006 vyhrála ODS, která dostala 43 procent hlasů a má 19 zastupitelů. Druhá se sedmi mandáty skončila ČSSD. KSČM má pět zastupitelů. Volba pro město (VPM) i Hradecký demokratický klub volilo po osmi procentech lidí, což každé straně přisoudilo tři mandáty. V krajském městě nyní vládne koalice ODS, VPM a Hradecký demokratický klub.MF Dnes

Tisk článku


26.07.2010 - Pavel Bednář - Kraj Hradecký - str. 01
Kdo do čela Hradce: žena, či bývalý primátor?

O vedení radnice v Hradci Králové bude soupeřit několik žen i bývalý primátor. Většina politických stran už své kandidátky pro podzimní komunální volby zveřejnila, nové strany Věci veřejné a TOP 09 ještě vyčkávají.

HRADEC KRÁLOVÉ Politické strany v Hradci Králové už většinou vědí, koho nominují na primátora. V podzimních komunálních volbách bude o primátorské křeslo v krajském městě bojovat několik žen i bývalý primátor.
Volba pro město (VPM), která je nyní v radniční koalici, potvrdila, že do boje o radnici nasadí bývalého hradeckého primátora v letech 1990-1998 Martina Dvořáka, který působí v diplomacii. Dvořák prý váhal, ale pak se rozhodl, že nabídku VPM přijme.
„Vede mne k tomu pocit, že Hradec nemá lídra. Když jsem se rozhlížel po vnitropolitické scéně vHradci, zdá se mi, že po odchodu primátora Divíška tu bude chybět člověk s relevantní ambici,“ vysvětlil Dvořák. V tiskovém prohlášení strany uvedl, že v Hradci nikomu nic nedluží, nikomu není zavázán, není propojen s žádnou zdejší firmou a nemá tady ani pozemky, na kterých by se dalo něco postavit.
Na druhém místě kandidátky VPM bude bývalá hradecká hlavní architektka Vladimíra Šilhánková, současný náměstek primátora pro rozvoj města Josef Malíř má být v první desítce. Na kandidátce budou i dlouholetý umělecký šéf Divadla Drak Josef Krofta či promotér, kuchař a herec Ivan Vodochodský.
ProtiDvořákovi se ve volbách postaví hned čtyři ženy. Primátorkou by mohla být nynější náměstkyně primátora pro životní prostředí a správu majetku města Pavla Finfrlová, která je v čele kandidátky ODS. Finfrlové je šedesát let, původním povoláním je chemička a náměstkyní primátora je od roku 2004. Druhý na kandidátce ODS je nynější náměstek primátora pro oblast školství, sociálních věcí a kultury Martin Soukup.
Jedničkou na kandidátce sociálních demokratů, kteří jsou nyní v zastupitelstvu v opozici, bude poslankyně Hana Orgoníková. Původním povoláním stavební inženýrka je od roku 1992 v Parlamentu a patří mezi nejdéle sloužící české zákonodárce. Orgoníková, která je předsedkyní krajské organizace ČSSD, je i hradeckou zastupitelkou.
„O tom, zda bych zvládla obě funkce, je zatím předčasné hovořit. Bude především záležet na výsledku komunálních voleb,“ řeklaOrgoníková. Dalšími v pořadí na kandidátce ČSSD jsou Vlastimil Ondráček a Vladimír Lesák.
» Pokračování na str. B2

» Pokračování ze str. B1
Jako stínová primátorka nové strany Věci veřejné pro podzimní komunální volby se na internetových stránkách hradeckého stranického klubu prezentuje Ivana Bezdíčková, technická poradkyně v oboru hygieny. Oficiálně však strana svého lídra ještě neoznámila. Jan Zechovský z hradeckého klubu VV potvrdil, že v první desítce se zatím objevuje jeho jméno, jméno Bezdíčkové a Jana Stejskala.
Předseda hradeckého okresního výboru KSČM Milan Špás sdělil, že kandidátku KSČM povede Lenka Trkalová, asistentka komunistické poslankyně Soni Markové.
V čele kandidátky TOP 09 by měli být Milan Sommer, ředitel finančního úřadu v Jaroměři, Richard Nádvorník a Jindřich Vedlich, jeden z vůdců hradeckých studentů v listopadu 1989.
TOP 09 užmá kandidátku téměř připravenu, zveřejní ji však do dvou týdnů. „Jsme strana nová, tolik se neznáme a potřebujeme čas poznat, kdo je vhodný a kdo na práci moc není. Proto se zveřejněním otálíme,“ vysvětlil Sommer.
Hradecký demokratický klub (HDK), který je nyní v radniční koalici, povede do voleb lékař Zdeněk Fink. Za ním jsou na kandidátce Arnošt Urban a Vladimír Springer. Na kandidátce bude i Jan Dürrer, který se soudil se společností Atol, ježmu nechtěla vydat odtažený automobil. Lídrem nového sdružení nezávislých kandidátů a Strany zelených Změna pro Hradec je Adam Záruba.

FAKTA Kdo může být primátorem Hradce ODS - Pavla Finfrlová ČSSD - Hana Orgoníková TOP 09 - spekuluje se o Jindřichu Vedlichovi, Milanu Sommerovi nebo Richardu Nádvorníkovi VV - Ivana Bezdíčková VPM - Martin Dvořák HDK - Zdeněk Fink KSČM - Lenka Trkalová Změna pro Hradec - Adam ZárubaPrávo

Tisk článku


27.07.2010 - Jiří Bednář - Východní Čechy - str. 10
Trkalová povede komunisty, Dvořák VPM

Dvaačtyřicetiletá Lenka Trkalová povede na podzim v Hradci Králové komunální kandidátku KSČM. Lídrem Volby pro město (VPM) bude Martin Dvořák (53), zakladatel strany a bývalý hradecký primátor.
Komunisté nominovali na druhé místo zkušeného zastupitele Lubomíra Štěpána, další jména zatím nezveřejnili. „Kandidátky podáme ve všech městech kraje s počtem obyvatel nad pět tisíc a budeme se snažit jít do voleb i ve větších vesnicích,“ řekl místopředseda hradecké krajské rady KSČM Milan Špás.
Známý je už kandidát KSČM do Senátu na Jičínsku, jímž se stal Otakar Ruml z Nové Paky, současný člen hradeckého krajského zastupitelstva a předseda jeho zemědělského výboru. „Děláme maximum, aby se dostal minimálně do druhého kola,“ poznamenal Špás.
Z doposud známých informací o kandidátech ideových oponentů komunistů, strany VPM, vyplývá snaha posílit současný nevelký vliv v zastupitelstvu krajské metropole. Vedle Dvořáka, který po skončení mise na českém velvyslanectví v USA pracuje na odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu MZV ČR, strana nasadí bývalou šéfarchitektku Hradce Vladimíru Šilhánkovou a Václava Ludvíka, ředitele Výzkumného ústavu ovocnářského v Holovousích. „I na dalších místech kandidátky voliči naleznou osobnosti se zkušenostmi z působení v komunální politice. Jsou jimi například advokát a člen legislativní rady vlády Jiří Všetečka, bývalý člen rady města, nebo současný náměstek primátora Josef Malíř.
Svou účastí na kandidátce Volbu pro město podpoří také například dlouholetý principál divadla Drak Josef Krofta,“ oznámil Právu volební manažer strany Jan Jirka.
Dvořák tvrdí, že nabízí něco, čím se odlišuje od lídrů ostatních partají. „Mám osm let zkušeností s vedením Hradce a přitom nikomu ve městě nic nedlužím, nikomu nejsem zavázán protislužbou, nejsem propojen do žádné zdejší firmy ani podnikatelské skupiny a nemám tu ani žádné pozemky, na nichž by se dalo něco postavit. A jako bonus mohu přidat deset let zkušeností z celého světa, z komunální politiky v různých koutech planety, z diplomacie a obchodních jednání se zahraničními partnery,“ prohlásil.
Strana hodlá kandidovat do obecních zastupitelstev ve více než padesáti obcích a městech po celé ČR.MF Dnes

Tisk článku


11.08.2010-(bed)-Kraj Hradecký-str.01

Města teď na stavbách ušetří díky krizi miliony korun

 

Radnice v Hradci Králové očekává, že rekonstrukce sportovního areálu Bavlna bude levnější . V Dobrušce stlačili cenu nového náměstí a zkrátili termín dokončení

HRADEC KRÁLOVÉ Radnice v Hradci Králové očekává, že ušetří na rekonstrukci fotbalového areálu Bavlna. A přitom ze svých požadavků nesleví. Hospodářská krize a s ní spojený pokles objemu stavebních prací totiž mezi stavebními firmami zvyšují zájem o veřejné zakázky a kvůli větší konkurenci často musí soutěžit s co nejnižšími cenami.
Oproti rozpočtovým předpokladům proto podle mluvčího hradeckého magistrátu Václava Svobody veřejné zakázky zlevnily i o několik desítek procent a města či stát tak mohou ušetřit i miliony korun.
Na rekonstrukci Bavlny, jejíž cena se odhadovala na 155 milionů, už radnice vypsala výběrové řízení. Dřív u podobných projektů podávalo nabídku kolem deseti společností, teď už si podmínky výběrového řízení vyzvedlo 20 firem.
„Budou-li chtít uspět, musí nabídnout co nejvýhodnější podmínky a město na tom může výrazně ušetřit,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř (VPM). Už v dubnu řekl, že rekonstrukce areálu by šla díky tomu pořídit za částku kolem 120 milionů.
Peníze, které tím radnici zbudou, by mohla použít na další investice než jen na ty, se kterými počítala na začátku roku.
„Je to dobrá zpráva především pro obyvatele města. Na podzim nás čeká takzvané rozpočtové vyrovnání, kdy srovnáme původně plánovaný stav městských peněz s realitou a rozhodneme, jakým způsobem se ušetřené peníze využijí. Obvykle je investujeme do městské infrastruktury a na plnění požadavků komisí místních samospráv v jednotlivých městských částech,“ dodal Malíř.
V areálu Bavlny bude nový fotbalový trávník, tribuna pro asi 300 lidí, zázemí se šatnami, toaletami či klubovnou.

_