Martin Dvořák, VPM Hradec Králové
Úvodní stránka | právě prohlížíte ...  Volba pro město

Chtěla TOP v Hradci změnu nebo posty?

Tisk článku


TOP09 nakonec podpořila vznik koalice, kam svým politickým ukotvením patří. A to je jistě dobře. Prokázala ovšem v mezidobí zajímavou schopnost vysvětlovat prakticky každý krok TOP jako obě? této strany s cílem dosáhnout to nejlepší možné řešení pro město. Není mi úplně volno z titulků a´la TOP prosadila ZMĚNU, nebo? se domnívám, že je to velice nepřesná zkratka toho, co se ve skutečnosti událo.

Pokusím se proto popsat genezi vyjednávání o složení městské rady z jiného pohledu. První večer po skončení voleb se sešli zástupci 5 stran politicky orientovaných napravo od středu a disponujících většinou hlasů v novém zastupitelstvu a shodly se, že jsou ochotny vyjednávat o společném vedení města. V této sestavě měla ODS 6 mandátů, HDK 5, TOP a VPM po 4 a DHK 2. Všichni jasně deklarovali ochotu a vůli zásadně obměnit budoucí vedení města v porovnání s minulým volebním obdobím. Z bývalého pětičlenného vedení v té době už byli tak jako tak ze hry 3 (pp.Herman, Malíř a Divíšek) a ODS byla ochotna nenominovat primátora, na což by v této sestavě nepochybně měli nárok. Velmi rychle se v dalších jednáních začala rýsovat shoda i v rozdělení míst v Radě, tedy 3+2+2+2+2 s tím, že každá ze stran bude mít jednoho placeného člena vedení města (primátor + 4 náměstci). Poněkud překvapivě proto zapůsobil požadavek TOP na 2 náměstky a další 2 radní, vznesený při dalším kole jednání. Je pravda, že tahle nehoráznost byla odmítnuta docela razantně a ani dnes s odstupem času to nepovažuji za chybu.

Od té chvíle ale začaly problémy, jednání se často odkládala, čas plynul a dohoda se rodila stále hůře. Osobně jsem se 28.října účastnil bilaterálního jednání mezi VPM a TOP, kde měl být rozřešen spor, zda náměstkem pro rozvoj bude ing. Nádvorník nebo doc. Šilhánková. Přednesli jsme si navzájem návrhy a varianty a pánové Nádvorník a Vedlich z jednání odešli s tím, že musí rozhodnout jejich stranické orgány, které se sejdou v pondělí  a v úterý 1. resp. 2. listopadu. K velkému překvapení ale pan Nádvorník přišel zkoprnělým partnerům již 31. října oznámit, že TOP z koalice vystupuje, nebo? jí „nedůvěřuje“.  A velice záhy se objevila informace, že TOP vstupuje do koalice s ČSSD, která jí nabídla místo primátora. Skoro by se zdálo, že pan Nádvorník zvolil holuba na střeše… Zbytek původní koalice nadále držel původní dohodu a stále opakoval, že čeká, až se TOP vrátí k jednání. TOP to vytrvale odmítala a lákala ke spolupráci s ČSSD pouze samotnou ODS, zřejmě proto, aby tím dosáhla té stále omílané ZMĚNY, kterou by podle jejich zvláštního vidění zaručila pouze kontinuita práce všech 6 členů minulého zastupitelstva za ODS, tedy dvou náměstků a  4 dosluhujících členů Rady za ODS. Tedy nešlo samozřejmě o žádnou změnu, ale o post primátora pro pana Nádvorníka.

Až ve chvíli, kdy svoji pochopitelnou primátorskou touhu konečně veřejně oznámila paní Orgoníková, pochopil konečně i pan Nádvorník, že primátorem nebude. A najednou bylo možno jednat znovu s původními partnery, místo ZMĚNY se v prohlášení opět objevila vůle hradeckých voličů po pravicovém vedení města a další pěkná slova. Pokud se nakonec podařilo dosáhnout dohody, bylo  hlavně díky ústupkům zejména ze strany HDK a VPM. A naopak nejvíc na svém nevypočitatelném postoji vydělala TOP09, která získala navíc místo 3. radního a pak už vůbec nevadil ani bývalý náměstek Soukup, ani bývalí radní Fink, Springer, Michálek, Štěrbová nebo Šilhánková, tedy fakt, že v nové Radě je víc jak půlka bývalých radních… Pokud jde o mě, vím, že je to kompromis, a ten nemůže nadchnout nikoho. Na druhé straně, při zvážení jiných alternativ, které se nabízely, považuji tohle za řešení použitelné a asi nejlepší z dosažitelných. Je teď na nové Radě, aby dokázala, že to, co má být změněno (a že toho je!) se opravdu změní, ale přitom si naše město udrží svoje nepopiratelné přednosti a kvality, které vznikly nejen za posledních 20 let pravicových vlád, ale také a především za dob Pospíšila, Ulricha a Pilnáčka (kteří rozhodně nebyli socialisty :))Výsledky VPM v komunálních volbách 2010

Tisk článku


VPM získala v celé ČR 206 mandátů a skoro milion hlasů voličů.

Výsledky VPM v HK kraji:

Hradec 9,06%(4 mandáty), Trutnov 11,75(4),Jičín 13,53(3),Rychnov 10,80(2),Dvůr K. 14,29(3),Jaroměř 33,18/!!!/(8),N.Paka 13,73 (3), Hronov19,26(4), Úpice 19,19(3), Vrchlabí 14,43(4), N.Město n.M.32,19/!!!/(7), Hořice 17,51(4). Gratulujeme!Volba pro město

Tisk článku


Volba pro město (VPM), je politickou stranou s jasným politickým programem, stranou řádně zaregistrovanou, se stanovami, stranickými orgány a s členstvem.

Přesto se ale dost podstatně liší od politických stran, které fungují na počátku 21. století v České republice. Vznikla v roce 1998 krátce před komunálními volbami jako nezakrytě účelové seskupení lidí, kteří se chtěli aktivně účastnit politického života ve své obci, ale měli nějaký důvod, proč nevstupovat do voleb pod hlavičkou žádné z již existujících politických stran. Náš volební systém ovšem velice výrazně zvýhodňuje právě strany a partajnictví jako princip. Když jsme zjistili, že je mnohem jednodušší založit v naší zemi politickou partaj, než kandidovat na vlastní pěst, rozhodli jsme se s několika přáteli z východních Čech dát si s tím trošku té práce a založit politickou stranu.

Nechtěli jsme ale, aby naše uskupení bylo subjektem zcela bez společného názoru, politického směřování a základních společných cílů, což u podobně koncipovaných subjektů obvykle hrozí. Proto jsme si za podmínku případné kandidatury za VPM kladli dodržování stanov, které mj. vylučují členství ve VPM pro bývalé členy komunistických stran a pro uchazeče s pozitivní lustrací, a trvali jsme také na souhlasu našich kandidátů se základními programovými tezemi VPM, které můžeme na tomto místě pro zjednodušení pojmenovat jako “nesocialistická komunální politika”.

Takto vytvořený nástroj ke vstupu do voleb posléze použilo cca 1500 kandidátů na kandidátkách v 53 obcích. Z nich se nakonec do obecních zastupitelstev probojovalo 153.

Po čtyři roky pak pracovali kandidáti zvolení za VPM v obecních zastupitelstvech, někteří z nich i v obecních radách a dokonce i jako starostové za VPM. První pokus prosadit se v krajských volbách 2000 se bohužel moc nezdařil, v hradeckém kraji jsme získali 4,9% a ke vstupu do krajského zastupitelstva nám chybělo necelých 200 hlasů…

Ale v komunálních volbách v roce 2002 jsme si docela spravili chu?, kandidovali jsme přes 1700 lidí ve více než 70 obcích a s jen pár výjimkami se všude dostali do zastupitelstva, měli jsme opět starosty, místostarosty, náměstka primátora a celkem přes 170 mandátů po celé zemi. Předstihli jsme tak nejen naprostou většinu neparlamentních stran, ale třeba i ODA a o moc pozadu jsme nezůstali ani za tehdy vládní US DEU.

V roce 2004 se na nás naopak usmálo štěstí a nám se povedl historický průlom, na společné kandidátce s ED a SOS jsme dosáhli přesně 5,0 procenta hlasů a doslova a do písmene o jediný hlas proklouzli dva naši zástupci do krajského zastupitelstva královehradeckého kraje. Zůstali v opozici vzhledem k nedodržení některých dohod s dalšími partnery.

V následujících komunálních volbách 2006 jsme postavili už skoro 2000 kandidátů ve 175 obcích a z nich 198 získalo mandát v obecním zastupitelstvu. V Hradci Králové jsme za 8,3% hlasů získali 3 mandáty. Přesto však náš zástupce získal místo náměstka primátora.

Krajské volby 2008 pak přinesly už známý neš?astný výsledek 4,95 a ztrátu pozice v krajském zastupitelstvu. Chybělo asi 170 hlasů...

Do komunálních voleb 2010 jdeme přesto opět ve více jak 70 městech a obcích v celé republice, tradičně nejvíce zástupců vysíláme v královehradeckém kraji, ale máme svoje želízka i v Praze, Budějovicích a řadě dalších míst.

Děkujeme Vám předem za Vaše hlasy. Otevři soubor *12.pdf   PDF soubor

Tisk článku

_