Americký prezident Donald Trump naznačil, že by mohl pozastavit cla na dovoz automobilů a součástek, zároveň ale zvažuje zavedení cel na léky a polovodiče. Opatření vůči EU odložil o 90 dní, stejný krok učinila i Evropská unie. O finální podobě se nyní jedná.
„Strategie Donalda Trumpa je jednat pod tlakem, a my bychom měli být schopni se bránit,“ říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Nepředvídatelnost a chaos
Dvořák označil současný vývoj za pokračování trendu chaosu – ať už záměrného, nebo nechtěného – který podle něj stále narůstá.
„Dosavadní kroky americké administrativy a prezidenta Trumpa rozhodně nepovzbuzují světovou ekonomiku. Působí na trhy, burzy i výrobce, kteří netuší, jaké prostředí je čeká za půl roku nebo za rok. To všechno globální ekonomice, zejména té americké, výrazně škodí.“
Zároveň však věří, že po období chaosu by mohlo přijít období uklidnění a rozumných jednání.
Vyjednávání s USA a role Maroše Šefčoviče
Podle Dvořáka americká strana jasně dává najevo, že Evropská unie pro ni není partnerem. Mluví o pohrdavém a arogantním přístupu – rušení schůzek, či jejich zcela ignorované konání.
„Zažila to například Kaja Kallasová nebo aktuálně Maroš Šefčovič. Jsou to velmi nepříjemné signály, které jednání jen komplikují. Jestli se Šefčovičovi podařilo představit návrhy EU americké straně, není jisté, ale je to velmi pravděpodobné.“
LNG jako výměna za cla?
V souvislosti s vyjednáváním se objevila zmínka o možné dohodě, že Evropa začne více nakupovat americký zkapalněný plyn (LNG), výměnou za zmírnění celních opatření. Dvořák k tomu poznamenal:
„Je to určitá forma vydírání. Potřebujeme nové zdroje energií kvůli odstavení dodávek z Ruska a LNG je jednou z cest. Ale spojovat obchod s cla není fér ani rozumné.“
Zároveň dodal, že případná smlouva o LNG by měla být férová, s dlouhodobým kontraktem a rozumnými cenami. Jinak by šlo o nepřijatelný tlak.
Jednotný postoj EU?
Na otázku, zda se Evropská unie dokáže shodnout na společném postupu vůči americkým clům, Dvořák odpovídá:
„Velmi bych si to přál, ale musíme si uvědomit, že sedmadvacítka je spíše šestadvacítka plus jeden. Je otázka, zda ten jeden ‘troublemaker’ nebude situaci zneužívat k prosazení vlastních zájmů.“
Konkrétně má na mysli Maďarsko, které podle něj často vystupuje proti jednotnému postoji EU.
Vztahy s Čínou?
V souvislosti s obchodní válkou USA–Čína se objevují názory, že by se Evropa měla spojit s Čínou. Dvořák je však velmi opatrný:
„To je jako vyhánět čerta ďáblem. Čína má své mocenské zájmy a bude nabízet výhodné kontrakty, ale musíme být velmi obezřetní. Já osobně nejsem příznivcem toho, aby se Amerika nahradila Čínou jako strategický partner. S USA nás stále pojí hodnotové základy – i když je nyní sama nerespektuje. S Čínou nás, kromě byznysu, nepojí téměř nic.“
Zdroj článku a jeho přesné znění: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/americka-cla-donald-trump-martin-dvorak-rozhovor_2504151829_elev
Poslední komentáře