28. ledna 2025
Dne 28. ledna se v Bruselu uskutečnilo první zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) pod taktovkou polského předsednictví, na kterém Česko zastupoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Hlavními tématy jednání bylo představení priorit polského předsednictví, dialog o právním státu a ochrana volebních procesů. Česko na jednání také představilo svůj non-paper k postupné integraci Ukrajiny a Moldavska do vnitřního trhu EU.
Polské předsednictví v Radě EU klade důraz na posilování evropské bezpečnosti, podporu Ukrajiny a ochranu hodnot EU. Hlavními pilíři jeho pracovního programu jsou opatření zaměřená na obranu před hybridními hrozbami, boj proti dezinformacím a posilování odolnosti demokratických institucí. Důraz je kladen také na energetickou bezpečnost, zajištění potravinového zabezpečení a ochranu kritické infrastruktury.
„Těší mě, že priority polského předsednictví reflektují aktuální geopolitickou situaci. Bezpečnost není pouze otázkou obrany, ale zahrnuje také energetickou soběstačnost, digitální odolnost a zajištění stability v našem sousedství. Společně čelíme výzvám, které nás spojují a posilují naši pozici v globálním měřítku. Priority, které si Polsko zvolilo, jako například podpora Ukrajiny, ochrana právního státu a politika rozšiřování EU jsou i našimi klíčovými tématy,“ uvedl ministr Martin Dvořák.
Na zasedání se ministři věnovali také hodnocení právního státu ve čtyřech členských zemích – Maďarsku, Portugalsku, Rumunsku a Slovinsku. Česko podpořilo současný dialog zaměřený na výměnu osvědčených postupů a objektivitu.
Česko na jednání také představilo svůj non-paper, který navrhuje konkrétní kroky pro postupnou integraci Ukrajiny a Moldavska do vnitřního trhu EU. Návrh zahrnuje oblasti, jako jsou telekomunikace, energetika, životní prostředí či zemědělství.
„Podpora postupné integrace Ukrajiny a Moldavska je nejen strategicky důležitá, ale také přináší hmatatelné benefity pro občany těchto zemí. Těší mě, že Non-paper již získal podporu několika členských států, včetně Německa, Švédska a Irska.” uvedl ministr Dvořák.
Na agendu jednání byl na žádost Francie zařazen také bod týkající se ochrany integrity volebních procesů. Česko podpořilo využití stávajících nástrojů, jako je Akt o digitálních službách (DSA), a připojilo se ke společnému dopisu vyzývajícímu k posílení ochrany před zahraničním vměšováním.
„Transparentní a demokratické volby jsou základem našich hodnot. Je nutné čelit hrozbám hybridních útoků, které narušují důvěru lidí v demokratické procesy,” uzavřel ministr.
Poslední komentáře